George Town – multikulturowości i street art w jednym

George Town – to tutaj w 1786r. Brytyjczycy założyli swoją pierwszą osadę w Azji Południowo-Wschodniej. Miasto położone jest na malezyjskiej wyspie Penang na Morzu Andamańskim.

Malezja posiada wiele azjatyckich akcentów, jednak nie należą do nich śmieci na ulicach, parkowanie skuterami na chodnikach lub ciągle nagabywanie turystów. Było to dla nas miłe zaskoczenie po szalonym Wietnamie czy naciągaczach w Kambodży.

George Town jako typowe miasto w Malezji słynie ze swej wielokulturowości. Nikogo nie dziwi tutaj, że na jednej ulicy w odległości 300 metrów stoi meczet, a za nim hinduska oraz chińska świątynia. W pobliżu jest też kościół anglikański i katolicki. W dodatku nie są to nie używane i nikomu niepotrzebne budynki, tylko tętniące życiem miejsca kultu wielu religii.

Na tak małym obszarze potrafią żyć w zgodzie wyznawcy trzech całkowicie odmiennych religii: islamu, buddyzmu i hinduizmu. Zwiedzając George Town zauważyliśmy, że grupy mają swoje charakterystyczne dzielnice, które jednak wzajemnie się przenikają. Podczas gdy Chinka sprzedawała kwiaty do ozdabiania posążków Buddy, imam nawoływał z minaretu wiernych do modlitwy, a rodzina muzułmanów jadła obiad w hinduskiej knajpie.

Najbardziej rozpoznawalnymi elementami George Town są murale, stworzone przez Ernesta Zacharevica. Street art rozciąga się uliczkami miasta, tworząc oryginalny klimat. Takie obrazy jak dzieci gnające na rowerze czy rodzeństwo na huśtawce stały się wizytówką miasta.

Poza jego dziełami w mieście znajduje się ogromna ilość “drucianych rysunków”, informujących o ciekawych, często zabawnych wydarzeniach.

Dodaj komentarz