Przy wjeździe do centralnej części stolicy wita nas fontanna Trytona. Żar leje się z nieba, ale mimo wszystko zwiedzamy. W końcu to Malta – najsłoneczniejsze państwo Europy.
W Valetcie – jak w każdej stolicy – występują urzędowe budynki. Jednak nie szpecą one krajobrazu. Mimo, że są nowoczesne, to i tak utrzymane w jasnych barwach wpasowują się w stare zabudowania. Są to np. Parlament, Biblioteka i Opera, która jest połączeniem rzymskich kolumn i nowoczesnych trybun.
Najbardziej znanym obiektem sakralnym w Valetcie jest Katedra św. Jana z charakterystyczną kopułą.
Bilet wstępu: 15 Euro
Innymi ciekawymi kościołami, położonymi przy głównej ulicy są kościół św. Dominika i kościół św. Grzegorza
Będąc w Valetcie warto o 12:00 udać się do górnych ogrodów Barakka. Stamtąd można zobaczyć tradycyjny wystrzał z armaty z XVI wieku. W przeszłości strzelano głównie w celach ceremonialnych, a w czasie II wojny światowej to miejsce służyło do celów militarnych.
Widok stamtąd zapiera dech w piersiach, bowiem Valettę oblewa z trzech stron błękitne czyste morze.
Transport
Na wyspie obowiązuje ruch lewostronny. Pozostałość po brytyjskiej koloni. Na Malcie transport publiczny działa wyśmienicie. Autobusami można dojechać dosłownie wszędzie i kursują bardzo często. Odległości na wyspie też są niewielkie.
Kosz biletu jednorazowego: 2 Euro (3 euro – taryfa nocna).
Koszt biletu 7-dniowego: 21 Euro (nielimitowana ilość przejazdów). Trzeba mieć odliczoną gotówkę, gdyż kierowcy nie wydają reszty.
Waluta
Walutą obowiązującą na Malcie jest Euro.
Reportaż zachęca do odwiedzenia Malty ?piękna architektura miasta