Ajia Napa – rozrywkowe centrum z mnóstwem naturalnych atrakcji

Ajia Napa uznawana jest za najbardziej rozrywkowe, nadmorskie miasto na Cyprze. Wesołe miasteczko, park wodny, resorty i kluby to jednak nie wszystko w tym rejonie.

Blisko centrum miasta jest pozostałość po akwedukcie z XV w., który zaopatrywał okolicę w bieżącą wodę. Obecnie można przespacerować się wzdłuż jego krótkiego odcinka.

Na obrzeżach Ajia Napy jest również Park Rzeźb. Ma on naprawdę sporą powierzchnię, mieści się tutaj ok. 200 rzeźb, wykonanych przez artystów z całego świata. Wszystkie są wykonane w podobnym stylu. Znajdziemy tutaj wiele dzieł nawiązujących do greckiej mitologi (rzeźby: Posejdona, Minotaura czy Centaura). Z Parkiem Rzeźb sąsiaduje Park Kaktusów. Sukulenty pięknie prezentują się na tle morza, a jest ich tutaj naprawdę wiele. Wejście do obu parków jest darmowe.

W pobliżu Ajia Napy znajduje się najpiękniejsza plaża na Cyprze – Nissi Beach (kilka przystanków autobusowych od centrum miasta). Piasek jest tutaj bielutki, woda krystalicznie czysta – wręcz przeźroczysta, a fenomenem tego miejsca jest malutka wysepka położona w odległości ok. 50m od plaży. Można na nią bez problemu przejść i stanąć na klifowym wybrzeżu. Minusem tej plaży jest tłum ludzi – każdy pragnie zrelaksować się w tym pięknym zakątku. Dlatego nawet poza sezonem, jest tutaj sporo plażowiczów.

Z Ajia Napy warto wybrać się również w najbardziej wysunięty na południowy wschód przylądek Cypru – Cape Greco. Mieści się tutaj Park Narodowy z bujną śródziemnomorską roślinnością oraz wapiennymi klifami. Park jest przystosowany do zwiedzania offroadowego i pieszo – ścieżkami piaszczysto – żwirowymi. My zdecydowaliśmy, że przespacerujemy się po parku, a ze względu na wysokie temperatury, wycieczka zajęła nam cały dzień 😉

Zobaczyliśmy następujące atrakcje na Cape Greco:

  • punkt widokowy – z którego rozpościera się piękny krajobraz na całe wybrzeże. W zasięgu wzroku mamy niewielką zatokę, otwarte morze oraz skaliste zbocza.
  • Kamara Tou Koraka – naturalny most skalny, który powstał przez erozyjną działalność morza. Obecnie nie można na niego wchodzić, ze względów bezpieczeństwa.

  • kaplicę Ayioi Anargyrai – gdzie leniwie wylegiwały się koty. Obok kaplicy znajdują się schody, prowadzące do jaskini.

  • plażę Konnos – gdzie przyjemnie jest wypocząć po całym dniu zwiedzania. Ciepłe morze jak zwykle daje ukojenie

TRANSPORT

Na wyspie funkcjonują autobusy miejskie i dalekobieżne.
Cena biletu miejskiego waha się od 1,5 do 2,5 Euro (taryfa nocna).
Cena biletów długodystansowych różni się w zależności od trasy. Przewoźnikiem jest Intercity Buses.

WALUTA

Walutą obowiązującą na Cyprze jest Euro.

JEDZENIE

Tradycyjną potrawą cypryjską jest kleftiko – czyli baranina zapiekana z ziemniakami i marchewką w sosie własnym. Podawana jest w towarzystwie sałatki greckiej. Bardzo dobre danie.

Chcąc chwilę odpocząć od ciężkich mięsnych potraw, polecamy spróbować zupy rybnej. Bardzo dobra, esencjonalna z kawałkami świeżej ryby w środku, z masą warzyw. Podawana z ciepłymi grzankami. A jeśli nie przepadacie za zupami, to oczywiście świeża ryba z dodatkami również jest przepyszna na Cyprze.

Z zimnych napojów na uwagę zasługuje również Freddo Capuccino. Od Frappe różni się tym, że jest przygotowywana ze świeżo mielonej kawy, a nie z rozpuszczalnej. Świetna mrożona – nad morzem smakuje najlepiej.

Dodaj komentarz