Stolica Portugalii położona jest nad rzeką Tag, na zboczach kilku wzgórz. Stąd mamy tutaj tysiące schodów, wyślizgane wapienne chodniki przez setki turystów i gwarne, wąskie ulice. Rowery, autobusy, hulajnogi, ale przede wszystkim niepodważalny symbol Lizbony – żółte tramwaje. Najsłynniejsza linia to 28, jeżdżąca w centrum miasta. Fenomenem są tutaj ostre nachylenia powierzchni i to stąd tramwaje stały się taką atrakcją.
Miasto dobrze radzi sobie z rozwojem transportu, na tym jakże trudnym terenie. Dlatego też, aby pomóc w przepływie ludzi – przerobiono niektóre kamienice na windy. W tego typu budynkach – nie ma mieszkań, są jedynie szyby kilku wind, które ułatwiają pokonanie kolejnego wzniesienia.
Stolica Portugalii, to jasne, pastelowe budynki pokryte brązową dachówką. Wśród tych wąskich uliczek, wypełnionych przydomową roślinnością, można wyróżnić również kilka ważniejszych punktów:
- Plac do Comercio – największy plac nad rzeką Tag z pomnikiem króla Jose I pośrodku
- Brama Arco da Rua Augusta – czyli brama miejska, będąca jednocześnie łukiem triumfalnym – wzniesiona po tragicznym trzęsieniu ziemi, w którym uległo zniszczeniu niemal 80% zabudowań i zginęło 25% ludności
- Most 25 kwietnia – złudnie przypominający Golden Gate w San Francisco
- Zamek św. Jerzego – z którego pozostały jedynie ruiny (głównie mury)
JEDZENIE
Jako że Portugalia leży nad oceanem, w menu tego kraju nie mogło zabraknąć owoców morza. Portugalską odmianą hiszpańskiej Paelli, jest Arroz de Marisco, czyli ryż z sosem pomidorowym z owocami morza. Znajdziemy w niej małże, krewetki, mule czy langusty. Przypadnie do gustu każdemu, kto lubi owoce morza.
Sangria – czyli napój bogów na Półwyspie Iberyjskim. Wino zmieszane z sokiem z cytryny, pomarańczy i innych owoców. Musi być podawane schłodzone – idealnie gasi pragnienie po całodniowym zwiedzaniu.
WALUTA
Walutą obowiązującą w Portugalii jest Euro.